Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek Samsun’da resmi

Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek Samsun’da

Orman Genel Müdürlüğü

Cum 25 May 2012 12:20:06 EEST


recycleBinEnabled = 1;

Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek Samsun'da 25.05.2012 00:00

Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Terme'de Gölardı Kavakçılık Şefliğini ziyaret etti.

Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek, Amasya Orman Bölge Müdürü Ahmet Ceylan, Araştırma Planlama ve Projelendirme Şube Müdürü Ahmet Karakaş ve Samsun Orman İşletme Müdürü Hüseyin Özbay ile birlikte Samsun Terme'de Gölardı Kavakçılık Şefliğini ziyaret ettiler.

Agroforesty, gölge tarımı, geçici fidanlık ve kayın mantarı yetiştirilen alanları gezerek Gölardı Kavakçılık İşletme şefi İshak Yılmaz'dan bilgiler aldılar.

Kavak plantasyon sahaları altında yapılan Agroforestry uygulamaları ile gölge tarımının yapıldığı örnek alanları ziyaret eden ekip, bu uygulamaların sadece örnek alan ile sınırlı kalmayıp daha geniş alanlarda yapılması gerektiğini belirterek çalışmaların Kavak ve hızlı gelişen orman ağaçları araştırma enstitüsü müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde hazırlanacak projeler kapsamında yapacaklarını belirttiler.

Kavak fidanlarının dikiminden itibaren kapalılık oluşuncaya kadar yapılmakta olan örnek Agroforestry uygulamalarında mısır, Japon fasulyesi, kabak, sebzeler, reyhan, fesleğen, soya fasulyesi kavak ağacı ile birlikte yetiştirilmektedir. Gölge tarımı ise melisa, nane, maydanoz gibi türlerle yapılmaktadır.


Ek bilgi : Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Ahmet İpek Samsun’da
Son güncelleme
Kaynak http://web.ogm.gov.tr/Haberler/DispForm.aspx?ID=14586
Kategori Orman Genel Müdürlüğü
Rating

Rated 4 out of 5 stars 1,216 yorum

Okunma toplam 604, bugun